ev İlaçlama Servisi

Deri Böceği İlaçlama

Deri Böceği İlaçlama

Deri Böceği larvaları 1-2 mm olup sarımsı kahve renkte vücut kıllarla kaplıdır. Vücut sonunda uzun bir kıl demeti bulunmakla birlikte kışı ergin olarak genelde ağaç kabukları altında geçirirler ve mayıs yada haziran aylarında uçarak depo etrafına yumurtalarını bırakırlar. 10-15 günde açılan yumurtalardan çıkan larvalar etraftaki gıdalarla beslenirler. Pupa olmak için gıda ortamı, hatta tahta veya kurşun aksamında delik açarak pupa yerini hazırlarlar.18-20 C’de yumurtadan ergine kadar 40-50 gün geçmektedir. Yılda 1-5 defa döl verirler. Ergin ömrü 1 yıldır. Bu larvalar peynir, et ve salamı besin olarak tercih etmektedir. Dermestes maculatus türleri deri ve kürk depolarında önemli derecede zarar yapabilirler.

Deri böcekleri insanların derilerinin içine girebildiği için  uyuz hastalığına sebep olabilir. Deri böceği ( uyuz böceği ) insan vücudunda sürekli kaşıntı meydana getirir. Deri böceği insan derisinde yırtılmalar ve pis akıntılı irinler oluşturur.

Deri böceği ilaçlama

Deri böceği ile mücadelede ferdi ve kısmi çalışmalar sonuç getirmesi beklenemez. Deri böceği ilaçlamasında deri böceğinin türüne göre farklı ilaçlama yöntemleri uygulanır. Eşyalara zarar veren ve büyük olan maculatus türü için kokulu ilaçlama adı verilen ilaçlama yöntemi uygulanması gereklidir. Kokulu ilaçlar su katışımı ile hazırlanır üskürtme yöntemi ile uygulanır.

Yorumda Bulunun